YAZARLAR | TEKNOLOJİ | MAGAZİN | SAĞLIK | HAYAT | ANKET | Kullanım Şartları | Reklam | Künye | İletişim
EDİRNE TEKİRDAĞ KIRKLARELİ GALERİ VİDEO
Eklenme tarihi: 01 Aralık 2019 Pazar, 12:28 YAZICIYA GÖNDER 30 Punto 22 Punto
GRAFİKLİ - "Vatan ve hürriyet şairi" Namık Kemal'in vefatının 131. yılı
ÖMER URAL

TEKİRDAĞ (AA) - ÖMER URAL - Türk edebiyatının önemli isimlerinden "Vatan ve hürriyet şairi" olarak tanınan Namık Kemal, vefatının 131'inci yılında anılıyor.

AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgiye göre, yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı Yenişehirli Mustafa Asım Bey ile Fatma Zehra Hanım'ın oğlu Namık Kemal, 21 Aralık 1840'da Tekirdağ'da dünyaya geldi.

Annesi Fatma Zehra Hanım'ı 1848 yılında kaybettikten sonra çocukluğunu dedesi Abdüllatif Paşa'nın yanında, Rumeli ve Anadolu'da geçiren Namık Kemal, dedesinin farklı kentlerde görev yapması nedeniyle düzenli bir eğitim alamasa da gittiği özel kurslarda Arapça ve Farsça öğrendi.

Dedesinin Afyonkarahisar'daki vali yardımcılığı görevinin ardından İstanbul'a babasının yanına gelen Namık Kemal, burada 3 ay Bayezid Rüştiyesine ve ardından 9 ay Valide Mektebine gitti.

Dedesinin Kars'a sancak yöneticisi olarak atanmasıyla 1,5 yıl burada kalan Namık Kemal, Karslı şair ve müderris Vaizzade Seyid Mehmet Hamid Efendi'den divan edebiyatını öğrendi.

Babasının 1855'te Bulgaristan'ın Filibe kentine mal müdürü olarak atanması ve dedesinin Sofya Kaymakamlığına atanması ile Sofya'ya giden Namık Kemal, Kars'ta öğrendiği aruz ve hece vezinlerini burada pekiştirdi.

Sofya'da evlerine ziyarete gelen dedesinin arkadaşı şair Binbaşı Eşref Bey, şiirlerini okuduktan sonra asıl adı "Mehmet Kemal" olan usta edebiyatçıya katip anlamına gelen "Namık" ismini verdi.

Sofya'dan 1857'de İstanbul'a dönen Namık Kemal, 1863'ten itibaren 4 yıl yeniden Tercüme Odasında görev aldı ve edebiyatta batılılaşmanın ilk adımlarını atan İbrahim Şinasi ile tanıştı ve "hak, millet, vatan, hürriyet, millet meclisi" gibi kelimeleri daha sık kullanmaya başladı. Tasvir-i Efkar gazetesinde fıkra ve tercüme yazıları kaleme aldı.

Komşuları Niş Kadısı Mustafa Ragıp Efendi'nin kızı Nesime Hanım ile evlenen edebiyatçının bu evlilikten Feride ve Ulviye adını verdikleri iki kızı, Ali Ekrem adını verdikleri bir oğlu oldu.

- Gazetesi kapatılınca Fransa'ya gitti

Şinasi'nin 1865'te Tasvir-i Efkar gazetesini kendisine bırakarak Fransa'ya gitmesi üzerine, gazeteyi tek başına çıkarmaya başlayan Namık Kemal, Sağırahmetbeyzade Mehmet Bey, Menapirzade Nuri Bey, Kayazade Reşat Bey, Mustafa Refik Bey, Suphipaşazade Ayetullah Bey ve Ziya Bey ile İttifak-i Hakimiyet Derneğini kurdu.

Namık Kemal, yeni bir anayasa ve parlamenter bir yönetim kurulmasını amaçlayan derneğin görüşleri doğrultusunda yazılar yazdı.

"Şark Meselesi" üzerine yazdığı bir makale, usta yazarın gazetesinin 1867'de kapatılmasına ve kendisinin Erzurum Vali Muavini olarak atanmasına sebep oldu.

Namık Kemal, hükümet tarafından gönderildiği Erzurum'a gitmek yerine Ziya Paşa ile Paris'e gitti. Fransız hükümetinin Genç Osmanlılara ülkeyi terk etmelerini söylemesi üzerine Londra'ya geçen Namık Kemal ve arkadaşları burada Hürriyet gazetesini çıkardı.

Bir süre sonra arkadaşları ile arası bozulan Namık Kemal, gazeteyi çıkarmaktan vazgeçti ve 1870'de Sadrazam Ali Paşa ile barışıp yurda döndü.

Siyasetten uzak durmak, yazı yazmamak koşuluyla affedilmiş olan Namık Kemal, İstanbul'a döndükten sonra mizah dergisi "Diyojen"de imzasız fıkralar yazdı.

Sadrazam Ali Paşa'nın ölümünden sonra 1872'de İbret gazetesini çıkaran Namık Kemal'in, muhalif yazılar yazdığı için gazetesi kapatıldı ve mutasarrıf olarak Gelibolu’ya atandı. Usta yazar burada "Vatan yahut Silistre" oyunu ile "Evrak-ı Perişan" adlı eserini tamamladı.

Gelibolu mutasarrıflığı görevinden alınan Namık Kemal, 1872'de İstanbul'a döndü. Burada İbret gazetesinin tekrar başına geçen Namık Kemal, bir makalesi nedeniyle hakkında soruşturma açılıp gazetesi kapatılınca kendini tiyatroya verdi.

1 Nisan 1873 gecesi İstanbul'da Güllü Agop'un Gedikpaşa'daki tiyatrosunda sahnelenen "Vatan Yahut Silistre" oyunu, sahnelenen ilk tiyatro eseri oldu.

Oyun sonunda çıkan olaylar nedeniyle Kıbrıs'a, oradan da Midilli'ye sürgün edilen Namık Kemal, sürgün sonrası geldiği İstanbul'da Hürriyet Kasidesi adlı eserini kaleme aldı.

2. Abdülhamit tarafından ilk Osmanlı Anayasası için kurulan komisyonun üyeliğine seçilen Namık Kemal, padişahın aleyhine bir tehdit beyti yazıp, bunu mecliste okuyunca mahkemede yargılandı.

Asayişi bozduğu gerekçesiyle suçlu bulunup 6 ay hapis cezasına çarptırıldıysa da sonradan beraat eden Namık Kemal, Girit Adası'nda ikamete mecbur edildi daha sonra ikameti Midilli Adası'na çevrildi.

1879'dan itibaren 5 yıl Midilli mutasarrıfı olarak görevlendirilen adalarda yaşayan Türk ahalisinin sorunlarını dile getiren bir rapor hazırlayıp Babıali'ye sundu.

"Vaveyla", "Murabba", "Vatan Mersiyesi" gibi şiirlerini burada yazan usta edebiyatçı, Kıbrıs'ta yazmaya başladığı Celaleddin Harzemşah adlı eserini de burada tamamladı.

Okunmak için yazılmış olan ve 15 perdelik tarihi bir oyun niteliği taşıyan bu eserde yazar, Harzemşahlar Devleti'nin son hükümdarı Celaleddin Harzemşah'ı ve İslam birliği düşüncesini işledi. 2. Abdülhamit, bu eserinden ötürü Namık Kemal'e bala rütbesi (mülki rütbe) ile ödüllendirdi.

Midilli'den sonra 1884'te Rodos mutasarrıfı olan Namık Kemal buradaki çalışmalarından dolayı imtiyaz madalyası ile ödüllendirildi.

Daha sonra Sakız Adası'na mutasarrıf olarak görevlendirilen Namık Kemal, burada 2 Aralık 1888 günü 48 yaşında hayatını kaybetti.

Adada bir mezarlığa defnedilen "Vatan ve Hürriyet şairi"nin naaşı şair arkadaşı Ebüziyya Tevfik'in isteğiyle ve 2. Abdülhamit'in talimatıyla Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Bolayır köyüne taşındı.

- Edebi dili ve özellikleri

Tanzimat döneminin en önemli düşünce, sanat ve siyaset adamlarından biri olan Namık Kemal, eserlerinde "Toplum için sanat" anlayışını benimsedi.

Eserlerini halkın anlayabileceği sade bir dille kaleme alan usta edebiyatçı, divan edebiyatının süslü-sanatlı dili yerine, belli bir düşünceyi iletmeyi amaçlayan yeni bir dil kullandı.

Gençliğinde Divan Edebiyatı tarzında şiirler yazan Namık Kemal, Avrupa'ya gittikten sonra yeni edebiyatı benimsedi ve bu tarzda eserler üretti.

Fransız edebiyatını örnek alan ve romantizmin etkisinde kalan usta yazar eserlerinde yurt, ulus, özgürlük gibi konuları işledi.

Osmanlı mimarisiyle 19. yüzyılda Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde yapılan Namık Kemal Evi'nde de usta yazarın eserlerinin ve gazetelerinin bulunduğu hatıraları yaşatılıyor.

Namık Kemal'in oyun türünde "Vatan Yahut Silistre", "Zavallı Çocuk", "Akif Bey", "Celaleddin Harzemşah", "Kara Bela"; roman türünde "Cezmi", "İntibah"; şiir türünde "Hürriyet Kasidesi", "Vaveyla", "Murabba", "Vatan Mersiyesi"; eleştiri türünde "Tahrib-i Harabat", "Takip", "Renan Müdafaanamesi", "İrfan Paşa'ya Mektup", "Mukaddeme-i Celal"; tarihi kitap alanında da "Devr-i İstila", "Barika-i Zafer", "Evrak-ı Perişan", "Kanije", "Silistre Muhasarası", "Osmanlı Tarihi" ve "Büyük İslam Tarihi" eserleri öne çıkıyor.

YORUMLAR
Yorum sistemi yenilendi! Yeni sistemde sadece Facebook üzerinden üye olarak rahatça yorum yapabileceksiniz.
Artık yorumlar Facebook’un gelişmiş filtre sisteminden geçerek herhangi bir ONAYA tabi olmadan OTOMATİK olarak sayfada yer alacaktır.
EdirneAktuel.Com, sadece şikayet edilen/şikayete konu olabilecek yorumları gerek gördüğünde kaldırmakla yükümlüdür.
Okuyucu / Kullanıcılarımız yazdıkları tüm yorumlardan Facebook ve diğer tüm sosyal medya hesaplarında olduğu gibi yasal olarak sorumludurlar. Otomatik olarak yayınlanmış yorumlardan EdirneAktuel.Com sorumlu tutulamaz.

Burada yorum yapan her okuyucu/kullanıcı 'Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılacaktır.
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ
Balıkesir'de 4,6 büyüklüğündeki deprem
Çorlu'daki tren kazası davasında ara karar
Tekirdağ'da "Gülsin Onay Piyano Günleri" düzenlenecek
Tekirdağ'da balıkçıların ağına iki köpek balığı takıldı
Tekirdağ'da uyuşturucu operasyonunda 7 zanlı gözaltına alındı
« geri ileri »
KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ  
HAVA DURUMU
EDİRNE 0°C
TEKİRDAĞ 0°C
KIRKLARELİ 0°C
ÇANAKKALE 0°C
İSTANBUL 0°C
VİDEO                             TÜMÜ
Çorlu Ahi Evran Meslek Lisesinde yaşanan rezillik..!
ANKET
Nikahınızı müftü mü yoksa memur mu kıysın..?
MANŞETLER                   TÜMÜ
Balıkesir'de 4,6 büyüklüğündeki deprem
Çorlu'daki tren kazası davasında ara karar
Edirne'de 2 ton 650 kilogram midye ele geçirildi
İdarecinin Sesi Dergisinde Edirne tanıtıldı
Tekirdağ'da "Gülsin Onay Piyano Günleri" düzenlenecek
Edirne'de vakıf taşınmazları kiralarına yapılan zam tartışması
GÜNCELLEME - Yunanistan'a kaçmaya çalışan PKK şüphelisi yakalandı
Tekirdağ'da balıkçıların ağına iki köpek balığı takıldı
Tekirdağ'da uyuşturucu operasyonunda 7 zanlı gözaltına alındı
Tekirdağ'da tinerle soba tutuşturmak isteyen işçi yaralandı
Yunanistan'a kaçmaya çalışan PKK şüphelisi yakalandı
Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu'nun tercihi "Batırılan uçak" oldu
"Bir Fikrim Var" proje yarışması
Kırklareli'nde fuhuş operasyonunda bir şüpheli gözaltına alındı
Eski NKÜ Rektörü Osman Şimşek'in yargılanmasına devam edildi
Tekirdağ'da Memur-Sen'den Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması
Kırklareli'nden kısa kısa
Kırklareli'nde 43,45 litre kaçak içki ele geçirildi
TEKİRDAĞ                             TÜMÜ
Balıkesir'de 4,6 büyüklüğündeki deprem
Çorlu'daki tren kazası davasında ara karar
Tekirdağ'da "Gülsin Onay Piyano Günleri" düzenlenecek
Tekirdağ'da balıkçıların ağına iki köpek balığı takıldı
Tekirdağ'da uyuşturucu operasyonunda 7 zanlı gözaltına alındı
Tekirdağ'da tinerle soba tutuşturmak isteyen işçi yaralandı
Eski NKÜ Rektörü Osman Şimşek'in yargılanmasına devam edildi
Tekirdağ'da Memur-Sen'den Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması
KIRKLARELİ                         TÜMÜ
Kırklareli'nde fuhuş operasyonunda bir şüpheli gözaltına alındı
Kırklareli'nden kısa kısa
Kırklareli'nde 43,45 litre kaçak içki ele geçirildi
Dünya İnsan Hakları Günü
DARBE GİRİŞİMİNİN FAİLLERİ CEZASIZ KALMADI: Darbecilere takviye asker gönderen general Cemalettin Doğan
"Kitap kurdu" Abdullah amca huzurevi ile kütüphane arasında mekik dokuyor
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
Vali Bilgin'den ziyaretler
SAĞLIK                                TÜMÜ
İftarda her şey yenilebilir mi..?
Mevsimi geldi aman dikkat..!
Selfie'nin sonu 'Dismorfobi'
Anneler dikkat..!
Uyuşturucuya başlamanın sebebi...
Geçti diye sevinmeyin, 'grip' sezonu değişti
Doktorunuz telefonda ciğerlerinizi dinleyecek
Çocuğunuz bunu yapıyorsa dikkat..!
TEKNOLOJİ                           TÜMÜ
Bu tank suda batmıyor
Bu navigasyon evler için
Facebook'un özür dilemesi yetmez
Soğuk ve karlı havalarda bunlara dikkat..!
Türkiye'den uzay operasyonu için ilk adım
Facebook sahte haberlere karşı harekete geçti
Uygun fiyatlı Android telefonlardaki tehlike..!
Kayıp kişiler artık böyle aranacak
MAGAZİN                             TÜMÜ
Spikerlik kazançlı bir iş mi? Jülide Ateş anlattı
‘Bebek Krizi’ Bakanlığın gündeminde...!
Ersoy, "O kadar beceriksizim ki"
Tuba yanıt verdi! O haber doğru mu?
Beren Saat, “Oha bu ne?”
Yıllar sonra geri döndü
Azerbaycan için canımı veririm!
Meryem Uzerli önceden kaçardı
HAYAT                                  TÜMÜ
Piyasa hareketlenecek, yüzler gülüyor
Takım elbiseli atlet, evlilik maratonunda
Pasaport ve ehliyette yeni dönem..!
Altın toplama işlemi başladı
Sarı-Mavi-Kırmızı-Yeşil... Siz hangisisiniz..?
Kadınlar her yerde
Tüm sürücüleri ilgilendiren haber
Dikkat..! O tarih yaklaşıyor
Abonesi, Üyesidir
TÜM KATEGORİLER
   MANŞETLER    EDİRNE    TEKİRDAĞ    KIRKLARELİ
   SAĞLIK    TEKNOLOJİ    MAGAZİN    HAYAT
   GALERİ    VİDEO    ANKET    HAVA DURUMU
   YAZARLAR    SİTE KULLANIM ŞARTLARI    Nöbetçi Eczaneler    Edirne Tanıtım Videosu
EdirneAktuel.Com MOBİL
iPhone iPad Android
YEREL GAZETELER
  EDİRNE GAZETESİ   EDİRNE HABER GAZETESİ   GÜNDEM GAZETESİ   HUDUT GAZETESİ
  SONHABER GAZETESİ   STAR GAZETESİ   VATANDAŞ GAZETESİ   YENİGÜN GAZETESİ
KİM KİMDİR..?
   MEHMET TEKİNARSLAN    RECEP GÜRKAN    OKAN GAYTANCIOĞLU    ERDİN BİRCAN
   RAFET SEZEN    MUHAMMET SAVRAN    YENER YÖRÜK    ÖZGÜR YILDIRIM
   ARMAĞAN ADNAN ERDOĞAN    ABDULAZİZ ÇIKIKÇI    İLYAS AKMEŞE    FEVZİ PEKCANLI
   HAKAN ÖZKAN    EMRULLAH ÜZÜM    OSMAN GÜNEREN    FİKRET DİŞLİOĞLU
   EBUBEKİR GÜNEL    SELAHATTİN BAŞKAL    MUHSİN KİŞİOĞLU    HAKAN GİYİK
   EMİN İNAĞ    RECEP ZIPKINKURT    ÖZAY ÖZTÜRK    ORHAN DOĞAN
   ALİ SOYDAN    SALİH BARAN    LÜTFÜ KARAKAŞ    DERYA SARILARLI
© 2006-2016 TrakyaAktuel.Com
Hiçbir içerik izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz..! Yazı ve yorumların her türlü sorumluluğu yazarlarına aittir..!
Tel : +90 284 214 00 03
Tasarım & Kodlama: 22TasarıM
Servis sağlayıcı: refona.net